#SzkołaPamięta

Opublikowane przez Michał Siudzik w dniu

29 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji MEN Szkoła pamięta. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu i naszej społeczności. W ramach tej akcji młodzież podjęła i zrealizowała kilka działań. Pani Bożena Szumowska odwiedziła wraz z uczniami z Kółka Historycznego miejsca związane z kulturą kresową we Wrocławiu oraz spotkała się z przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.- Wsch., aby porozmawiać o związku Wrocławia z Kresami Wsch. Pani Katarzyna Miklos – Mościcka, pan Michał Siudzik i Sławomir Gołdyn-Krul odwiedzili cmentarz przy ul. Smętnej, aby uporządkować groby zasłużonych dla naszego miasta mieszkańców Wielkiej Wyspy m.in. grób Hugo Steinhausa, Marii Luty ochmistrzyni H. Sienkiewicza. Młodzież odwiedziła również lokalne miejsca pamięci – Pomnik Orląt Lwowskich, pomnik żołnierzy AK grupy „Szarego”, batalionu „Młota”, którzy zginęli we Wrocławiu oraz tablicę pamiątkową Jerzego Popiełuszki, a nauczyciele przypomnieli historię tych miejsc.

W tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 11 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.