Apel 3 Majowy i przekazanie sztandaru przedwojennej Szkoły Powszechnej nr 63 im. Józefa Bartłomieja Zimorowicza we Lwowie.

Opublikowane przez Michał Siudzik w dniu

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj Maj! Trzeci Maj,
u Polaków błogi raj!”

We wtorek 29 kwietnia cała szkoła zebrała się na sali gimnastycznej by uczestniczyć w uroczystym apelu z okazji 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Było bardzo wzniośle i wzruszająco. Zapraszamy do przeczytania artykułu ucznia Michała Mroczko.

Historyczny gest państwa Stępniów dla Szkoły Podstawowej nr 91 we Wrocławiu

W wyjątkowej patriotycznej atmosferze uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja społeczność Szkoły Podstawowej nr 91 im. Orląt Lwowskich we Wrocławiu przeżyła wydarzenie, które na trwałe zapisze się w jej historii. Państwo Krzysztof i Beata Stępniowie przekazali na ręce dyrektora Zbigniewa Borowskiego sztandar przedwojennej Szkoły Powszechnej nr 63 im. Józefa Bartłomieja Zimorowicza we Lwowie. Przekazanie odbyło się podczas szkolnego apelu i miało niezwykle uroczysty, a zarazem wzruszający charakter.

Sztandar ten pochodzi z 1936 roku. Na jego awersie widnieje godło Rzeczypospolitej – orzeł biały w koronie, zaprojektowany przez Zygmunta Kamińskiego w 1927 roku. Poniżej umieszczono daty: 1892 – rok założenia szkoły, oraz 1936 – rok ufundowania sztandaru przez społeczność szkolną. Rewers zdobi wizerunek Najświętszej Maryi Panny, a pod nim wypisane są słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna. Całość dopełnia ozdobny drzewiec zakończony metalowym orłem, pod którym wygrawerowano nazwiska fundatorów sztandaru.

To wyjątkowe dziedzictwo trafiło do państwa Stępniów drogą rodzinną. Dziadek pani Beaty Stępień był tercjanem, czyli woźnym, w lwowskiej Szkole Powszechnej nr 63. Dzięki jego pracy i przywiązaniu do miejsca, w którym spędził wiele lat, sztandar został zachowany, a następnie przekazany rodzinie. Państwo Stępniowie, świadomi jego wartości historycznej i symbolicznej, zdecydowali się przekazać go instytucji, która kontynuuje kresowe tradycje edukacyjne – Szkole Podstawowej nr 91 im. Orląt Lwowskich we Wrocławiu, mieszczącej się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 24.

Szkoła, do której sztandar pierwotnie należał, nosiła imię Józefa Bartłomieja Zimorowicza – siedemnastowiecznego poety barokowego, historyka i burmistrza Lwowa. Był on autorem m.in. Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego, a jego twórczość i działalność samorządowa na trwałe zapisały się w historii miasta. Tradycja głosi, że absolwentem tej szkoły był także Stanisław Janicki, znany polski historyk kina, scenarzysta i twórca kultowego programu telewizyjnego W starym kinie.

Uroczystość przekazania sztandaru była nie tylko symbolicznym mostem między Wrocławiem a dawnym Lwowem, lecz także żywą lekcją historii dla uczniów oraz ratunkiem dla niszczejącego sztandaru.