XXX Rajd Szlakami Zabytków i Miejsc Upamiętnionych

Opublikowane przez Michał Siudzik w dniu

W dniu 6 maja 2024r. dziesiątka uczniów wraz z panią Kasią wzięła udział w jubileuszowym Rajdzie Szlakami Zabytków i Miejsc Upamiętnionych, będący częścią XXXII edycji Wielkiej Nagrody Wrocławia. Rajd zorganizowało Towarzystwo Miłośników Wrocławia wraz z Klubem Przewodników Miejskich Rzepiór

Tegoroczny Jubileuszowy rajd przeprowadzony został na terenie byłego niemieckiego obozu przejściowego i obozu pracy Burgweide na wrocławskich Sołtysowicach. Obóz ten, będący w czasie II Wojny Światowej największym niemieckim obozem dla Polaków wojennego Wrocławia, jest symbolem pracy przymusowej w Breslau podczas wojny.

Rajd rozpoczął się o godzinie 10.00 w parafii pw. św. Alberta Wielkiego przy ulicy Redyckiej 10-12.

Po krótkiej prelekcji p. Kamili Jasińskiej i proboszcza Faustyna Kowalskiego, dotyczącej historii obozu i upamiętnień jego ofiar oraz prezentacji wystawy planszowej Burgweide – niemiecki obóz przejściowy i  obóz pracy. Miejsce, ludzie, pamięć; poszliśmy na ulicę Edwarda Marczewskiego (1907-1976) profesora matematyki i rektora Uniwersytetu Wrocławskiego; pradziadka naszego ucznia. Następnie młodzież wraz z opiekunami została podzielona na grupy. Nasi uczniowie wraz z p. Haliną Skowrońską spacerowali po terenie obozu i jego najbliższej okolicy.

O godzinie 12.00 uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystości zorganizowanej z okazji przypadającej 6 maja 79. rocznicy zakończenia działań wojennych we Wrocławiu. Wydarzenie z udziałem wojskowej asysty honorowej zorganizował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Uroczystość odbyła się przy pomniku Burgweide. W trakcie uroczystości miejsce to uzyskało swoją nazwę i odsłonięto tablicę Skweru Obozu Burgweide.

W czasie uroczystości przemawiali m.in.: p. Kamila Jasińska, Kurator Wrocławski p. Ewa Skrzywanek, Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu p. dr hab. Kamil Dworaczek , Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu p. Martin Kremer, proboszcz parafii pw. Alberta Wielkiego Faustyn Kowalski oraz była więźniarka tego obozu.